Çiftlikköy’de ne yapılır

çiftlikköy'de ne yapılır

 

Yürüyerek Çiftlikköy’de ne yapılır

Birkaç saatte, toplamda 2 saatinizi bile almayacak bir zamanda, yalnızca yürüyerek çiftlikköy’de ne yapılır, bu kadar sürede nereleri gezip görebiliriz bunlardan bahsedeceğiz. Çiftlikköy, Ege bölgesinde bulunan İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı  bir beldedir. Tüm dünyaca tanınan mavi bayraklı plajları, muhteşem güneşi ve bembeyaz kumsallarıyla en popüler tatil rotalarından biri haline gelen çeşme çiftlikköy, sakinliği ve doğallığı seven ziyaretçilerine benzersiz tatil olanakları sunmaktadır.

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen çeşme, muhteşem tatil aktiviteleriyle ve dünyaca ünlü festivalleriyle haklı bir üne sahiptir. Çiftlikköy’e geldiğinizde doğal güzelliklerinin yanı sıra tarih mirası eserleriyle de büyük ilgi görmesinin yanında, her biri birbirinden güzel koylarda zaman geçiren ziyaretçiler, tatil süreleri boyunca tüm güzellikleri doyasıya yaşayabilmektedir. Çiftlikköy’ün tüm güzelliklerine vakıf olmak için belirli bir süre ayırmak ve ilçenin otantik yapısını adım adım gezerek yaşamak gerekir. Sizde hatıranızda güzel bir anı bırakacak olan aşağıda sayılan yerleri yalnızca yürüyerek, aracınız olmadan gezebilir ve keşfedebilirsiniz.

Çiftlikköy Liman

Çeşme yarımadasında bulunan liman, Türkiye’nin en klasik limanlarından biridir. Hem ticari, hem de yat limanı olarak hizmet veren Çiftlikköy’de yatçılık aktiviteleri oldukça gelişmiştir. Yat turizminin gelişmesine büyük katkı sağlayan Çeşme bölgesi, yatçılar için adeta bir cennet köşesidir. Her sabah yöre balıkçılarının rastgele diyerek ayrıldıkları Çiftlikköy Limanı içinden motor yat ve yelkenli tekne kiralama hizmeti alarak, çevre koyları ziyaret edebilmek mümkündür. Bu yüzden bu klasik, yosun kokularının verdiği bu huzurlu limanı mutlaka görmenizi isteriz.

Çiftlikköy Balık Mezatı

Çeşme bölgesi denilince akla ilk gelenlerden biri de muhteşem lezzete sahip kaya barbunu olmaktadır. Çiftlikköy’de her sabah yapılan balık ihalesini mutlaka görmelisiniz. Düzenli olarak yapılan ve isteyen herkesin katılabildiği mezatlarla satışa sunulan balıklar günün erken saatlerinde taze balık almak isteyenlerle dolup taşmaktadır. Çiftlikköy’de hafta içi 10:30, hafta sonu 11:00 da başlayan mezata katılım sağlayarak piyasa fiyatlarının çok daha altında fiyatlarla taze balık almak mümkündür. Limana uğramışken, eğer henüz ihale saatini kaçırmamışsanız, mutlaka mezatı seyretmenizi tavsiye ederiz.

Köy Kahvesinde Deniz Manzaralı Çay Keyfi

Sahip olduğu diğer tüm özellikler gibi Çeşme Çiftlikköy, çay bahçeleriyle de meşhurdur. Sabah ve akşam serinliğinde yürüyüşe çıkan ziyaretçileri ağırlayan çay bahçelerinde yöresel ürünlerden yapılan reçeller, çay, kahve gibi sıcak içecekleri yanında soğuk içecekler de servis edilmektedir. Denize nazır bir kuruluma sahip olan çay bahçelerinde günün yorgunluğunu atan ziyaretçiler kalabalık sahillerde yürüyüşe çıkarak günü keyifli bir aktiviteyle sonlandırmaktadırlar. Köy kahvesinde başka ne yapılır diye soracak olursanız, sıcak ve taze börekler eşliğinde sabah kahvaltısı nefis oluyor. Gün sonuna yaklaşmışsanız eğer, köy kahvesinde biraz oturup, çay ve kahve’nin tadını bir de akşam gün batımında deniz manzarası eşliğinde, Çiftlikköy’de çıkarın.

Çeşme Çiftlikköy Halk Plajı

Çeşme mavi bayraklı plajlarıyla tüm dünyanın yakından tanıdığı bir turizm bölgesidir. Yaz aylarında dolup taşan plajlar dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır. Bembeyaz sahil şeritleri, berrak suları ve muhteşem doğa manzaralarıyla bir cennet köşesi olan Çeşme Çiftlikköy’de ücretli plajların yanında, herhangi bir ödeme yapmadan girilen ücretsiz halk plajları da bulunmaktadır. Çiftlikköy merkezde bulunan halk plajları yazları aşırı yoğunluk sebebiyle bir hayli kalabalıktır. Bu sebeple, kafa dinlemek ve sakin bir tatil yaşamak isteyenler genellikle sezon öncesi veya sezon sonuna yakın tarihlerde gelmeyi tercih etmektedir. Çeşme Çiftlikköy plajlarına düzenli olarak yapılan dolmuş seferleriyle kısa sürede ulaşım sağlamak mümkündür. Yukarıda saydığımız yerler gibi halk plajı da yürüme mesafesinde ve çok yakın olduğu için bir uğrayıp, masmavi denizin tadını çıkarın.

Çeşme Çiftlikköy Sokakları

Çiftlikköy sokakları, çeşme sokakları gibi bölgeye daha önce gelmemiş olanlar için oldukça şaşırtıcı gelmekte, otantik görünümleriyle büyük ilgi görmektedir. Geleneksel mimari ögelerini barındıran tarihi taş evlerle ziyaretçileri adeta büyüleyen çiftlikköy sokakları, enfes kokular saçan bin bir türlü çiçek ve meyve kokularıyla çevrili. Tarihin içinden çıkıp gelmiş görüntüsü veren cumbalı taş evler, nostalji rüzgarları estiren arnavut taş döşeli kaldırım ve yollarla el değmemiş bir görünüme sahip bulunan sokaklar, akşam serinliğinde yürüyüş yapmak isteyen ziyaretçilerin başlarını döndürecek güzellikte manzaralar oluşturuyor. Sokak turlarını yaz dönemlerinde hava çok sıcak olduğu için sabah veya akşamüstü yapmanızı tavsiye deriz.

Fotoğraflar

çiftlikköy'de ne yapılır

Diğer gezi fikirlerini keşfet: