Çeşme Çiftlikköy Pazarı

çiftlikköy pazarı

Çeşme Çiftlikköy Pazarı, Alışveriş

Çiftlikköy’de alışveriş keyfini doya doya yaşamak için bütün bir günü alışverişe ayırmak ve çiftlikköy pazarı‘nda kurulan tezgâhların her birini ayrı ayrı incelemek gerekir. Aksi takdirde birbirinden lezzetli yöresel tatları ve hediyelik eşyaları görme şansınızı kaybedersiniz. Hem Türkiye’nin hem de tüm dünyanın en gözde turizm merkezlerinden biri olan Çeşme, otantik semt pazarlarıyla da bir hayli ünlüdür. Haftanın farklı günlerinde kurulan ve yerli yabancı bütün turistlerin uğrak yerleri haline gelen çeşme pazarları, bazı günlerde sakız adası sakinlerinin akın etmesi sebebiyle bir hayli kalabalık olmaktadır.

Çeşmede Halk Pazarları Hangi Gün/Saatlerde Nerelerde Yapılır?

Çeşme, turizm sezonunun açılmasıyla birlikte dünyanın dört bir yanından bölgeye gelen misafirlere ev sahipliği yapmaktadır. Gerek pazarda satılan ürün çeşidinin bolluğu, gerekse yöresel lezzetlerin satışa sunuluyor olması Çeşme pazarlarını popüler kılan en önemli özellikleridir.

Pazartesi: Ildırı pazarı

Salı: Dalyan pazarı

Çarşamba: Reisdere, Çeşme yerli pazarları

Perşembe: Ilıca pazarı

Cuma: Çiftlikköy, Ovacık pazarları

Cumartesi: Alaçatı pazarı

Pazar: Çeşme pazarı

Yukarı da yazılan pazarlar ilgili bölgede kurularak ihtiyaç duyulan tüm ürünler sergilenmektedir.

Çeşme pazarları belediye tarafından yapılan düzenlemeye göre periyodik, mevsimsel, özel gün ve haftalarda düzenlenen pazarlar şeklinde 3 ayrı kategoriye ayrılmıştır. Böylece her bir kategoriye uygun ürünlerin sergilendiği pazarlarda hizmetin belli ürünler üzerinden verilebilmesi de mümkün hale getiriliyor.

Çiftlikköy pazarına neden gitmeliyim?

Çeşmede alışveriş yapmak için birçok geçerli sebep mevcuttur. Bunlardan biri ve en önemlisi yöreye ait otantik eşyaların ve lezzetlerin yerinden temin edilebilmesidir. Bir diğer sebep da, halk pazarlarında satışa sunulan tüm ürünlerin normal piyasa fiyatlarının altında satılmasıdır. Birbirinden değerli bezin kaynağı olan yenilebilir otlar, bitki ve çiçeklerle dolu olan pazar yerleri, adeta bir doğal ürünler panayırı şeklinde hizmet vermektedir. Çeşme pazarları, günlük toplanmış taze meyve ve sebzeler, şifalı olduğu bilinen nadide otlar, ev ve giyim eşyalarına kadar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Çiftlikköy ve Çeşme Pazarında Giyim Eşyaları

Çeşme pazarları ağırlıklı olarak yerel ürünlerin sergilendiği alanlar olsa da, yaz mevsimine uygun çeşitli giyim eşyaları da satışa sunulmaktadır. Özellikle denize gidilirken kullanılması gerekli olan mayo, havlu, sandalet çeşitleri en fazla talep gören ürünler arasında yer almaktadır. Kadın-erkek-çocuk olarak farklı renk, desen ve ölçülerde sergilenen pantolon, şort, t-shirt gibi giyim eşyaları da oldukça fazla tezgâh tarafından satış amacıyla sergilenmektedir.

Çiftlikköy ve Çeşme Pazarlarında Bulunabilecek Favori Yiyecekler

Çeşmede alışveriş denilince ilk akla gelen yiyecek,  bölgenin muhteşem lezzete sahip kavundur. Germiyan, Çiftlikköy ve Ovacık bölgelerinde yetişen ve tüm pazarlarda satılan Çeşme kavunu, tadına doyulmaz lezzetiyle ün yapmıştır. Bir başka meşhur yöresel ürün ise, içerdiği vitamin ve mineraller sebebiyle tam bir sağlık deposu olan enginardır. Ayrıca sevdiklerinize hediye edebileceğiniz yöresel lezzetler arasında bulunan incir ve fıstık reçeli de mutlaka alınması gereken çeşme ürünleri arasında yer almaktadır.

Çiftlikköy ve Çeşme Pazarlarında Fiyatlar Nasıl

Çeşmede alışveriş ürün çeşidinin bolluğu ve fiyatlarının uygunluğu sebebiyle tercih edilmektedir. Köylülerin topladıkları taze otlar, bitkiler ve çiçekler oldukça uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Her bir beldede haftanın belirli bir gününde kurulan pazarların yöresel ürünlerle dolu olması ucuz olmasının en önemli sebeplerinden biridir. Keza pazarda her yaştan kadın-erkek ve çocuk kıyafetleri de oldukça uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Pazarlarda sergilenen ürünlerin ucuz fiyatlarla satılmasının bir diğer ve en önemli sebebi de, aracılar tarafından fiyat farklı konulmaması, tüm ürünlerin üreticiden tüketiciye ilk elden günlük ve taze olarak özenle sunuluyor olmasıdır.

Fotoğraflar

çiftlikköy pazarı

Diğer gezi fikirleri: