TARİHÇE

çeşme çiftlikköy

Çeşme’nin Tarihçesi

Geçmişten bugüne Çeşme Çiftlikköy’ün tarihçesi ile beldemizi tanımak ve turizmde iz bıraktığı doğal güzellikleri dahil merak ettiğiniz pek çok şeyi sizlere bu sayfada anlattık.

Çeşme’nin Tarihçesi

Güneşin ve denizin buluşma noktası olan Çeşme, kaliteli kumu ve eşsiz plajları ile de turizmin en değerli adreslerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor… Eski dönemde gemiciler tarafından ‘’Küçük Liman’’ olarak adlandırılan Çeşme, yine eski dönemlerde sahip olduğu çok sayıda çeşme nedeniyle bu ismi almış ve günümüze kadar ulaşmayı da başarmıştır.

İzmir’e bağlı olan ilçe, şehir merkezine 80 km gibi bir mesafede yer alıyor ve Anadolu’nun batı’daki en uç noktası olarak karşımıza çıkıyor. 2601 km2 gibi bir yüzölçümüne sahiptir. Son nüfus sayımına göre ilçenin nüfusu ise 33.000’i geçmiş durumda.

Çeşme’de dağlar denize dik uzanıyor ve ilgi çekici bir görüntü yarattıklarını da ifade etmek gerekiyor. 20’den fazla kumsalı da hali hazırda bünyesinde barındıran Çeşme, bu bağlamda da önemli bir yere sahiptir.

  • çeşme çiftlikköy

Çeşme Antik Dönem

Çeşme ilçesinin adı bu dönemden geliyor ve sahip olunan çok sayıda çeşme ile birlikte denizciler tarafından bu isim verilmiştir. Antik çağda nüfusun en yoğun olduğu bölgelerden bir tanesi Ildırı olarak karşımıza çıkıyor ve hali hazırda buradaki tarihi kalıntıları da keşfetmek mümkündür.

Lydia, Pergamon ve Perslere ev sahipliği yapan Çeşme, aynı zamanda Bizans ve Roma İmparatorluğunun da uzunca bir süre hüküm sürdüğü adresler arasında gösteriliyor. Yapılan kazılar ile birlikte bu dönemlere ait çok sayıda tarihi eser de gün yüzüne çıkmıştır. Çeşme, antik dönemde de önemli bir liman şehri olmayı başarmıştır ve bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de hiç şüphesiz ki güvenli bölge niteliği taşıyor olmasıdır. Bu bölgede liman ticareti yoğun bir şekilde yapılmış ve birçok medeniyetin dikkatini çekmeyi de başarmıştır.

3. yy ve 14. Yy arası dönemde ise bu bölgede Cenevizlilerin etkisi görülüyor. Yine bu süreçte Çaka Bey hakimiyetine de girmiş olan Çeşme, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır ancak Çaka Bey’in hakimiyeti oldukça kısa sürmüştür.

Türk Hakimiyeti

14. yy başlarında bu bölgeye büyük bir akın düzenlenmiş ve bölgenin hakimiyeti Aydınoğulları’nın eline geçmiştir. Akabinde o dönem İzmir Beyi olan Umur Bey harekete geçmiş ve bölgenin hakimiyetini ele geçirmiştir. Bu bölgenin Osmanlı topraklarına dahil edilmesi ise Beyazıt döneminde gerçekleşmiştir fakat Timur’un saldırısı ve Ankara Savaşı ile birlikte bölge yeniden Aydınoğulları’na verilmiştir. Bu dönemden sonra İzmir Limanı çok daha büyük bir öneme sahip olmuş ve Çeşme Limanı eski popülaritesini yavaş yavaş yitirmeye başlamıştır.

Çeşme Çiftlikköy Hakkında

3 yanı denizlerle çevrelenmiş olan ve eşsiz konumu ile son dönemde dikkatleri daha fazla üzerine çekmeyi başaran Çiftlikköy, sevimli bir yarım adada yer almaktadır. Ekim ve Mart Ayları arası dönemde yoğun ziyaretçi akınına uğrayan belde, doğanın tüm güzelliklerini ziyaretçilerine sunmaya devam ediyor. Sörf yapmak için en uygun adreslerden bir tanesi olduğunu da belirtmek gerekiyor çünkü sörfçülerin ihtiyacı olan rüzgar, 4 mevsimde de beklentileri karşılıyor.

Sportif faaliyetlerin yanı sıra tarihi dokusu ile de dikkatleri çekmeyi başaran güzide bir beldedir. İki katlı sevimli taş evlerin yanı sıra Rum Mezarlığı ve dar sokakları ile görsel anlamda da sizleri tatmin edeceğini düşünüyoruz. Altınkum Plajı ile birlikte Pırlanta Plajı da dikkatleri çeken plajlardan bazılarıdır ve yine yoğun bir ziyaretçi akını söz konusudur.

Çiftlikköy, Çeşme merkeze 2 kilometre mesafede yer alıyor ve ulaşım imkanları da bir hayli fazladır. Geçmiş yıllara bakıldığında basit bir köyü andıran Çiftlikköy, yapılan düzenleme ve yatırımlar ile birlikte çok daha ilgi çekici bir beldeye dönüştü ve bununla birlikte ziyaretçi sayısı da arttır. Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de en çok tercih ettiği adreslerden bir tanesi olduğunu söylemek mümkündür.
Mesafe olarak Sakız Adası’na çok yakın bir konumda olması da bu beldeyi daha değerli hale getirdi. Dilediğiniz an Sakız Adası’na da eşsiz bir yolculuk yapabilir ve tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Mekan sayısı da her geçen gün biraz daha artıyor ve kafeler ile birlikte eğlence mekanları konusunda da gayet geniş bir yelpazeye sahip olduğunu ifade etmek gerekiyor.

Rüzgar sörfü için de uygun bir bölge olduğunu belirtmek gerekiyor ve her yıl yüzlerce sporcu, bu sporu yapabilmek adına Çiftlikköy’ü ziyaret ediyor. Su ve havanın uygunluğu sporcular için harika bir fırsat ve bu detay da yine Çiftlikköy’ü bir adım öne taşıyan ve popüler hale getiren detaylardan bir tanesidir.

çiftlikköy mezat

çiftlikköy mezat

Çeşme Çiftlikköy’de Yerli Halkın Geçim Kaynakları

Çiftlikköy, gerçek bir zenginliği de beraberinde getiriyor. Verimli sularının yanı sıra verimli toprakları ile de yerli halk için muazzam bir fırsat yaratıyor. Burada halkın büyük bir kısmı tarımla uğraşırken büyük bir kısmı da balıkçılığı tercih etmiş durumda. Deniz kenarında oltasını sallamış olan çok sayıda insan görebilirsiniz. Balıkçılık, tarıma göre çok daha gelişmiş durumda ve yerli halkın büyük bir kısmı da geçimini deniz ile sağlamaktadır.

Çeşme Çiftlikköy’ün Efsane Haline Gelen Lezzetleri

Her yörenin kendine özgü lezzetleri muhakkak vardır ve Çiftlikköy’de bu lezzetler ile birlikte misafirlerine harika tatlar ve alternatifler sunmaya devam ediyor. Bunlardan ilki: Kavun… Sizler de gerçek bir kavun yemek istiyorsanız eğer beldeyi ziyaret ettiğinizde sokakta kamyon kasalarında satılan kavunları tercih edebilirsiniz.

Bununla birlikte Barbun Balığı konusunda da muhteşem bir lezzet sizleri bekliyor. Burada hizmet veren herhangi bir lokantayı ziyaret ettiğinizde menüde bu balık türünü mutlaka göreceksiniz.

çeşme kavunu

çeşme kavunu

Çiftlikköy.com Hikayemiz

1989 yılının ilk bahar ayları, çocukluğumuzun en güzel zamanları. Dedemiz rahmetli Dr.Zeki Gökova, o dönem Salihli de çalışmakta iken, Çeşme’nin Çiftlikköy beldesinde bir kooperatifin kurulacağı haberini alır. O dönem bir hafta sonu beldeye gelir, çocuklarını ve ailesini de getirir, Çiftlikköy’ü gösterir. Kooperatifin kurulacağı yeri, evleri ve projeyi de ailesiyle birlikte inceler. Herkes o gün, yüzündeki mutluluk ve huzur ile harika bir gün geçirmiştir. Bol oksijenli muhteşem havası ve masmavi denizi ile doğal güzelliklerine gönüllerini kaptırmışlardır bir kere. Bu vesileyle Çiftlikköy’de uzun yıllar sürecek maceralarımız ile bir nevi dostluk ve arkadaşlıkların da temeli atılmış oldu. O dönem neredeyse yapılaşmanın hiç olmadığı, adeta Çeşme’nin keşfedilmemiş incisi konumunda olan Çiftlikköy, bol bol kavun ekili tarlaları ile klasik bir balıkçı kasabası görünümde olmasıyla doğallığı, sakinliği ve huzuru arayanlar için vazgeçilmez bir yerdi. Şimdilerde ise; kafeler, restoranlar, konaklama yerleri ile çok sayıda ünlü plajları ve aktivite imkanlarının yer aldığı bir yer olduğunu söylemek mümkün. Yaz tatillerinde çocukluğumuzun en güzel zamanlarını işte bu küçük ama huzurlu kasaba da geçirdik. Siz ziyaretçilerimize de bu güzellikleri göstermek üzere oluşturduğumuz bu internet sitemizde; konaklama ve yeme-içme fikirleri, lezzetler ve görülecek yerler ile bölgenin tarihçesi ve ulaşım dahil pek çok bilgiyi bulabilirsiniz. Keyifli seyirler!