Eşek Adası

çeşme eşek adası

Çeşme Eşek Adası

Çeşme ilçesinde bulunan eşek adası, geçmişte adada çok sayıda eşeğin yaşıyor olması sebebiyle bu isimle anılmaktadır. Çeşmeden günübirlik tekne turlarıyla gezilebilen ada, su altı ve su üstü sporlarına meraklı olanlar için benzersiz özelliklere sahip bulunuyor. Milli park olarak ilan edilerek koruma altına alınmış olan adada muhteşem doğa manzaraları arasında yer alan tertemiz koyları muhteşem görünümler oluşturuyor. İzmir merkezine 87 km uzaklıkta bulunan çeşmeye bağlı bulunan adaya yapılan tekne turları, ziyaretçilerin muhteşem güzelliklerle buluşturarak keyifli bir gün geçirmelerine olanak sağlıyor.

Neden Eşek Adasına Gitmelisiniz

Geçmişte ‘’GONİ’’ adıyla bilinen çeşme eşek adası, çeşmeden bir saatlik mesafede bulunuyor. Doğal coğrafi konumu sayesinde kuzey rüzgârlarına kapalı olan koylar, denizin adeta bir çarşaf gibi görünmesine olanak sağlıyor. Bahar aylarında adada yetişen yaban mersini, kekik ve katırtırnaklarının kokusuyla ziyaretçilerini karşılayan adaya, çeşmeden her gün düzenli olarak yapılan tekne turlarıyla ulaşım sağlanıyor. Günümüzde eskiye nazaran daha az sayıda bulunan eşeklerin dışında yaban domuzları ve tavşanlar da ada sakinleri arasında yer alıyor.

Eşek Adası Turlarında Sizi Neler Bekliyor

Belirli saatlerde verilen yüzme molalarında ziyaretçiler muhteşem maviliklerde kulaç atarak benzersiz güzelliklerin tadını çıkarabiliyor. Dünyanın değişik ülkelerinden bölgeye gelerek eşek adasını ziyaret eden profesyonel dalgıçlar da, su altı güzellikleri arasında keyifli zaman geçiriyor. Tekne turlarında verilen öğlen yemeği molalarında usta aşçılar tarafından yapılan birbirinden lezzetli yiyecekler günün en popüler şarkılarının çalındığı müzik yayınları eşliğinde keyifle yeniyor. Ada turlarında benzersiz tabiat manzaraları arasında fotoğraf çektiren ziyaretçiler ada sakini eşeklerle de fotoğraf çektirerek yaşadıkları doyumsuz günü ölümsüzleştiriyor.

Eşek Adasına nasıl gidilir

Eşek adası ziyaretleri, çeşmeden sabah 10.30 da başlayıp akşam 17.30 da sona eren günübirlik tekne turlarıyla sağlanıyor. Çeşme tekne turları vasıtasıyla çok sayıda katılımcı olduğundan, eğer kalabalık, dans, müzik ve eğlence seven biriyseniz tam size göre. Eğer sessiz, sakin ve size özel bir tur olmasını istiyorsanız Çeşme Çiftlikköy‘den dilerseniz arkadaş grubunuzla tekne veya yelkenli kiralayabilir ve bir kaptan eşliğinde çeşme koyları ve diğer çeşme adaları gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğraflar

çeşme eşek adası

Diğer gezi fikirleri: