Çeşme Kalesi

Çeşme Kalesi

çeşme kalesi

Çeşme Kalesi

Bu yazımızda Çeşme’nin sembollerinden biri haline gelen Çeşme Kalesinden bahsedeceğiz. 500 yıldan fazla geçmişiyle üzerinde barındırdığı tarihsel izleri ile dikkatleri üzerine çekme başarısına sahip yerlerden biri olan Çeşme’nin, şüphesiz hem yerli hem de yabancı turistler nezdinde en çok ilgi görmeyi başaran yerlerden biri olduğu bilinmektedir. Çeşme Kalesi, tarihler 1508 yılını gösterdiği zaman Osmanlı Padişahı 2. Beyazıt döneminde büyük onarım ve tadilatlarda yapılmış olan bu yapıda, Osmanlı mimarisinin etkisini yakından görüyoruz. Kale’nin geçmişten günümüze bugünkü halini almak üzere Aydın Valisi Mir Haydar tarafından, Mimar Ahmet oğlu Mehmet’e özel olarak yaptırılarak büyütülmüş ve genişletilmiştir. Kale ilk yapıldığı senelerde deniz çevresinde inşa edilmiş olsa da, zamanla denizin doldurulmasıyla şimdiki halini almış durumdadır. Çeşme Arkeoloji Müzesi gibi bir oluşumda bugünkü kalenin bünyesinde yer almakta olup, Çeşme Müze Müdürlüğü tarafından faaliyetleri yürütülmektedir.

Çeşme kalesi nerede

İzmir’in Çeşme ilçesinde yer alan Çeşme Kalesine ziyaretlerinizi sorunsuz şekilde yapmanız mümkündür. Çeşme kalesi ziyareti yapmak isteyen kişilerde Çeşme merkezden sahile doğru yürüyüş mesafesinde yer alan kaleye gidebiliyor. İçinde bir müze bulunduran bu kaleye şehir dışından gelecekler için Adnan Menderes Havalimanına yaklaşık olarak ise 80 km uzaklıkta olduğunu söylemek mümkün. Çeşme’den ulaşım için ise Çiftlikköy’den 3 km, Ilıca’dan 7, Alaçatı’dan 10 km uzaklıkta yer alan kaleye, aracınız veya yerel hat dolmuşları kullanarak ulaşmanız oldukça kolaydır.

Çeşme müzesi

Çeşme kalesinin iç bölümünde yer alan Çeşme Müzesi, birçok arkeolojik kazılar sonrasında bulunan önemli eserlerin sergilenmesini sağlıyor. Çeşme müzesinde nelerin sergilenmiş olduğunu merak edenlerin bir hayli fazla olduğunu söylemek mümkün. Kısaca özetlemek gerekirse söz konusu kalede, etnografik ve arkeolojik eserler ile sikkeler ve daha pek çok tarihi eseri bir arada görebilirsiniz. Geçmişe adeta ışık tutan bu yere ziyaretlerinizi yaparak tarihimiz için önemli eserleri de yakından görme şansına sahip olursunuz.

Çeşme kalesine giriş saatleri ve fiyatları

Ziyaretçi tarafından da bakıldığı zaman yakından ilgilendirecek olan konulardan biri de müzenin giriş ve çıkış saatlerinden, ücretine kadar nasıl olduğudur. Hem yaz hem de kış döneminde ziyarete açılan bu yere giriş ve çıkış saatlerinin yaz aylarında 08:30 – 17:00 kış aylarında ise  08:30 – 18:00 saatleri şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Pazartesi günleri ise kapalıdır. Çeşme kalesi giriş ücreti ise 2020 yılı için 18₺ olarak belirlenmiştir.

Fotoğraflar

çeşme kalesi