Ot Festivali

Ot Festivali

ot festivali

Ot Festivali

Türkiye’nin en önemli turizm lokasyonlarından biri olan Çeşme, ot festivali gibi çeşitli etkinliklerinde katkısıyla her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Ege bölgesinin incisi bir bölgemizdir. Çeşme turizm etkinliklerinin yanı sıra tüm dünyaca tanınan ve oldukça büyük ilgi gören festivalleriyle de tanınmaktadır. Geleneksel hale gelen çeşme festivalleri her yıl binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşmekte olup, katılımcılara benzersiz eğlenceler sunmaktadır. Gerek yurt içi gerekse yurt dışında büyük ilgi gören festivallerden biri de, geleneksel olarak yapılan ot festivalidir.

Ot Festivali Nerede Yapılır

İlk kez 2010 tarihinde yapılan ve gördüğü ilgi sebebiyle geleneksel hale dönüşen ot festivali, Çeşme ilçesinin Alaçatı beldesinde yapılan bir etkinliktir. Ege bölgesinin yenilebilir otlarını tanıtmak amacıyla Çeşme belediyesi tarafından düzenlenen ot festivali Türkiye’nin en fazla tanınan geleneksel festivalleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Ot Festivalinde Bizleri Neler Bekliyor

Ot festivali her yıl Nisan ayında baharın gelişini karşılamak amacıyla yapılır. Çeşitli etkinliklerle dolu olan festival programında festival kortejinin yaptığı gösteriler, bitkilerle yapılan yemeklerin sergilenmesi ve sunulması, yarışmalar ve Türkiye’nin en popüler sanatçıları tarafından verilen konserler bulunmaktadır. Ayrıca Ege otlarının tanıtılmasına yönelik olarak düzenlenen otları tanıtma ve toplama gezileri ve yabani otlarla beslenme seminerleri ziyaretçileri bekleyen etkinlikler arasında yer alıyor.

Neden Ot Festivaline Gitmeliyim

Eğer gerçek bir doğa tutkunuysanız ve yabani otlarla beslenme konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka tatil rotanızı Alaçatı ot festivaline çevirmelisiniz. Birbirinden değerli akademisyenlerin katıldığı söyleşiler, en ünlü aşçı ve sosyal medya bloggerların katılımıyla düzenlenen yemek tarifleri ve atölye çalışmalarının sunulduğu etkinliklerde daha önce duymadığınız birçok yeni bilgiye sahip olabilir, yabani otların insan sağlığına olumlu katkıları hakkında yeni fikirler edinebilirsiniz.

Ot Festivaline En Çok İlgi Gören Ürünler ve Fiyatları

Her yıl binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen Alaçatı ot festivali, bölge turizmine önemli katkılar sağlayan bir etkinliktir. Festival süresince birbirinden renkli tezgâhlarda sunumu ve satışı yapılan otlar arasında turpotu, şevketibostan, deniz börülcesi, enginar, pazı otu, ısırgan, radika, sarmaşık otu ve kekik başta olmak üzere yöreye özgü onlarca bitkisel ürün yer almaktadır. Yöre sakinleri tarafından özenle toplanan ot çeşitlerinin sergilendiği ve ziyaretçilere tattırıldığı tezgâhlardaki birbirinden lezzetli otlar ve yöresel lezzetler oldukça uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

 

Fotoğraflar

ot festivali