Çeşme Marina

çeşme marina

Çeşme Marina

Çeşme marina Doğu Akdeniz’in en işlek yat limanlarından biridir. Deniz üzerinde yaklaşık 400 tekne barındırma kapasitesine sahip olan marina, 100’e yakın tekneyi de karada barındırabilecek şekilde tasarlanmıştır. Uzunluğu 60 metreye varan deniz araçlarına ev sahipliği yapan liman, çevresinde bulunan yeme-içme ve eğlence mekânlarıyla oldukça kalabalık bir bölgedir. Marinayı çevreleyen bir kara parçasının bulunması ve Kuzeybatı yönünde bir dalgakıranın inşa edilmiş olması marinayı korunaklı bir bölge haline getirmektedir.

Çeşme Marinaya Nasıl Gidilir, Nerededir?

Çeşme marina ile çeşme merkez arası 5 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en gözde turizm lokasyonlarından biri olan Çeşmeye ulaşım sağladıktan sonra marinaya erişim de sağlanmış olur. Çeşme farklı ulaşım seçenekleriyle ulaşılabilir bir bölgede olması sebebiyle farklı illerden veya ülkelerden erişim de kolaylıkla yapılabilmektedir. Havayolu ile ilçeye gelecek olan ziyaretçiler, İzmir Adnan Menderes Havalimanına yapılan direkt uçuşlardan yararlanarak bölgeye erişim sağlayabilmektedir. Havaalanından çeşme yönüne düzenlenen otobüs seferleriyle ilçeye ulaşım sağlayabilen ziyaretçiler yaklaşık 90 dakikalık yolculuktan sonra çeşmeye ulaşabiliyor.

Karayolundan otobüslerle Çeşmeye gelmek isteyenler ise otogardan kalkan otobüslerle yapacakları 1,5 saatlik yolculuk sonrası çeşme marina mevkiine ulaşabiliyor. İzmir üçkuyular Çeşmeye en fazla sefer düzenlenen merkez olarak biliniyor. Buradan kalkan otobüslerle çeşme marinaya yaklaşık 70 dakikada ulaşım sağlanabiliyor.

Çeşme Marinaya Neden Gelmeliyim?

Çeşme marina, en güzel restoranlar ve eğlence merkezleriyle çevrili olduğundan dolayı sıklıkla ziyaret edilen yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Şık mekânlarda sabahın ilk ışıklarına kadar süren müzikli eğlencelere ev sahipliği yapan marina bölgesinde çeşmenin gece hayatını domine eden özel bir alandır. Sosyal tesisleri ve alışveriş merkezleri sayesinde gündüzleri de cazibe merkezi olan marina, ilçenin turizm faaliyetlerine önemli katkılar sağlamaktadır.

Çeşme Marinada Hangi Tip Mağazalar Bulunur?

Çeşme marinada büyük çoğunluğu yabancı tekne sahiplerinden oluşur. Çok renkli görünümünü gece gündüz sürdüren marina bölgesi geceleri sabahlara kadar süren eğlenceler ve konserlerle coşkulu kalabalıklara ev sahipliği yapmaktadır. Gündüzleri ise modern tesisler ve alışveriş merkezlerinde vakit geçiren ziyaretçiler takı, giyim eşyası, hediyelik eşyalar ve çeşme hatırası biblolar satın alarak günlerini keyif içerisinde geçirmektedir.

Çeşmede alışveriş için marinayı tercihleriniz arasında mutlaka olsun. Tüm dünyaca tanınan ve markalarıyla öne çıkan mağazalara ev sahipliği yapan marina bölgesinde, giyim mağazalarının yanı sıra tekne ve yat malzemelerinin satışını yapan ünlü markalar da yer almaktadır. Mücevherat, antika, giyim ve aksesuar, ev tekstili gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren işletmelerle dolu olan marina yeme içme mekânlarının kalitesiyle de öne çıkmaktadır.

Çeşme Marinada Yeme İçme Mekânları

Çeşme marina bölgesi muhteşem deniz manzaralarına nazır yeme-içme mekânlarıyla da oldukça popülerdir. Dünya mutfağına ait lezzetlerin sunulduğu şık ve modern restoranlar, deniz ürünlerine ağırlık verilen balık lokantaları, dünyaca tanınan fast-food zincirlerine ait işletmeler, ünlü kahve markalarına ait kafeteryalar marina bölgesinde yeme- içme ihtiyacına yönelik olarak faaliyet göstermektedir. Klasik rakı-balık mekânlarına da yer veren marina bölgesinde, kalamar tava ve Ege mutfağına özgü benzersiz lezzetler de sunulmaktadır.

Deniz mahsulleriyle birlikte servis edilen zeytinyağlı mezeler arasında, deniz börülcesi, fava, şakşuka, kabak çiçeği dolması, enginar, Girit ezmesi mutlaka tadılması gereken yiyecekler arasındadır. İzmir’in meşhur boyoz ve çeşme kumrusu da marina bölgesinde farklı lezzetler tatmak isteyenlerin mutlaka denemesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Ayrıca marina gezisi sırasında Çeşmenin sakızlı dondurma ve sakızlı kurabiyesini de Çeşmede mutlaka tadılması gereken yiyecekler listesinde ilk sıralarda bulundurmak gerekir.

Çeşme Çiftlikköy’den Çeşme Marina’ya ulaşım

Çeşme marinaya çiftlikköy’den saat başı kalkan dolmuşlarla ulaşabileceğiniz gibi, aracınız var ise 3 km kadar sürecek kısa bir seyir ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflar

çeşme marina

Diğer gezi fikirleri: