Çeşme barbunu

Çeşme Barbunu

çeşme barbunu

Çeşme Barbunu

Çeşme muhteşem denizi, doğal güzellikleri ve otantik yapısıyla ünlü olduğu kadar deniz ürünleriyle de oldukça popüler bir beldedir. Çeşme barbunu (kaya barbunu) adlandırılan ve kendi türünün en değerlisi olarak tanınan balık türü, sahil boyu sıralanan balık lokantalarında usulüne uygun olarak pişirilerek ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

Çiftlikköy’de Neden Çeşme Barbun Balığını Yemeliyim?

Barbun balığı çoğunlukla sıcak denizlerin dip bölgelerinde yaşayan oldukça lezzetli bir balıktır. Paşa, kum ve kaya barbunu olarak 3 farklı çeşide sahip olan balığın en makbulü olan kaya barbunu, çeşme ile özdeşleşmiş bir balıktır. Balık severlerin çeşme barbununu tercih etmesinin en önemli sebeplerinden biri en lezzetli olan türe ev sahipliği yapması, diğer sebepler de her gün taze ve usulüne uygun şekilde pişirilerek sunulmasıdır.

En Lezzetli Çeşme Barbunu Nerede Yenir?

Çiftlikköy merkez bölgenin genelinde birçok restoran ve küçük esnaf lokantasında usta pişiriciler tarafından usulüne uygun olarak pişirilen barbunları tatmak mümkündür. Sabah saatlerinde mezatlardan alınarak ziyaretçilere taze olarak sunulan barbun balığı adeta ilçenin sembollerinden biri olarak kabul görmektedir.

Çiftlikköy Balık Mezatından Taze Çeşme Barbunu Nasıl Alınır?

Çeşme barbunu isteyen herkesin katılabildiği mezatlarla temin edilebilmektedir. Çiftlikköy Balık Mezatı Hafta içi her gün saat 10:30, hafta sonları ise saat 11:00 civarlarında balıkçı barınağında mezat usulüyle satışa çıkarılan balıkları en uygun fiyatlarla ve en taze şekilde almak mümkündür. Böylece eşsiz lezzete sahip çeşme kaya barbununu kendi zevkinize göre pişirebilme imkanınız olur.

Çeşme Barbunu Pişirme Önerisi ve Tarifi

  • 1 Kg taze barbun
  • Un
  • 1 tatlı kaşığı toz biber
  • Karabiber ve tuz
  • Ayçiçek yağı

Barbun oldukça narin bir balıktır. Bu yüzden pişirilirken dağılmaması için ayıklayıp pullarını temizledikten sonra, bir kapta karıştırmış bulunduğunuz un, toz biber, tuz ve karabibere bulayarak daha önceden ayçiçeği koyarak ısıttığını tavaya koyarak kızartmalısınız. Böylece çeşmenin muhteşem barbununu dağılmadan sıcak bir şekilde servis edebilirsiniz.

Fotoğraflar

çeşme barbunu

Diğer lezzet fikirleri: