Sakız Reçeli

Sakız Reçeli

sakız reçeli

SAKIZ REÇELİ

Sakız ağacının bizlere armağanı doğal damla sakızı ile geleneksel yöntemlerle hazırlanan çeşme sakız reçeli, muhteşem aroması ve damakta bıraktığı damla sakızı lezzetiyle buluşunca, ortaya  çıkan bu özel reçeli mutlaka denemelisiniz.

Bildiğiniz üzere damla sakızının sağlık ve şifa kaynağı olduğu ve faydalarından da hemen hemen her yerde sıkça söz ediliyor. Doğadan bize sakız ağacı sayesinde armağan edilen bu eşsiz lezzetin tadına varmak için yetiştirildiği yerlerden birinde yani Çeşme’de doğal, saf ve en bilindik haliyle tatmakta bir o kadar önemlidir. Çünkü damla sakızı, en doğal, katkısız ve taze hali Sakız Adası bölgesinde ve Çeşme’de üretiliyor.

Sakız reçelini çeşitli restoranlar, ev hanımları ve gastronomi ile ilgilenen kesimler, hazırladıkları kimi  tariflerde aroma amaçlı kullandıkları da bilinmektedir. Dolayısıyla bu muhteşem lezzetin her alanda kullanılabilmesi, onun ne kadar özel ürün olduğunu da gösteriyor.

Damla sakızı macunu adıyla da bazı yerlerde rastlamanız mümkün olsa da, Çeşme ve çevresinde en bilindik adıyla sakız reçelidir.

Kavanozun kapağını açtığınızda oldukça keskin bir sakız kokusu burnunuzu adeta mest etmektedir. Ayrıca koyu ve sert bir kıvamı vardır, kavanozdan bir kaşık almak istediğinizde bu durumu hemen hissediyorsunuz. Bu özelliğiyle Yunanistan‘da bir bardak içme suyuna bir kaşık damla sakızı reçeli sarkıtılarak da servis edildiği biliniyor, adına da denizaltı diyorlar.  Rengi ise süt beyazıdır.

Sakız reçeli nasıl tüketilir

Bunun için kesin olarak böyle tüketebilirsiniz diye bir tavsiye verilmiyor. Arzu ederseniz kahvenizin yanında bir kaşık ikram edebilir, sabahları kahvaltıda yiyebilir, evde hazırlayacağınız çeşitli tatlı ve kurabiye tariflerinde aroma vermek amaçlı kullanabilirsiniz.

Sakız reçeli nereden alınır

Sakız reçeli, çeşitli gramajlarda, cam kavanoz veya kaplarda satışa sunuluyor. Bu reçeli, Çeşme Çiftlikköy’de bulabileceğiniz gibi dilerseniz Çeşme çarşısı adlı tarihi çarşıda gezerken rastlayacağınız dükkanlardan da kolayca temin edebilirsiniz.

Sakız reçeli fiyatları

Çeşme’de sakız reçeli fiyatı hakkında bilgi vermemiz gerekirse, 280 gramlık bir kavanoz 12₺’den satılıyor. 380 gramlık bir kavanoz ise 15₺’den satılıyor.

Fotoğraflar

sakız reçeli