Çeşme Festivali

Çeşme Festivali

çeşme festivali

Çeşme Festivali

Türkiye’nin turizm başkentlerinden biri olan Çeşme, beldede geleneksel olarak düzenlenen Çeşme festivali ve Çeşme etkinlikleri ile de herkesin ilgi odağındadır. Çeşme, tabiat, güneş, masmavi deniz ve altın rengi sahillerin kucaklaştığı bir tatil yöresidir. Muhteşem doğasıyla tüm dünyanın en gözde tatil yörelerinden biri haline gelen Çeşme’nin, festivalleriyle de tüm dünyanın ilgi gösterdiği yerlerden biri olduğunu söylemek gerekir. Her yıl yüzbinlerce turistin akın ettiği bölgemizde yapılan festivallerin birçoğu geleneksel hale gelmiş olup her yıl aynı tarihlerde yinelenmektedir. En ünlü festivaller arasında yerini almış bulunan Çeşme Müzik festivali de kültür etkinlikleri anlamında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Çeşme uluslararası müzik festivali ‘’Ege’nin iki yakası’’ temasını öne çıkaran müzik ve kültür etkinlikleri ile dolu bir festivaldir. Geleneksel olarak 18-22 Eylül tarihlerinde düzenlenen festivalin 5 günü de tüm dünyaca tanınan yerli ve yabancı sanatçılar ve müzik guruplarının katılımıyla dolu dolu geçmektedir. Çeşme Belediyesi tarafından organize edilen festivalde Ege’nin iki yakasından katılan önemli isimlere ev sahipliği yapıyor.

Çeşme Festivallerine Neden Katılmalıyım?

Çeşme festivalleri geleneksel hale dönüşmüş bulunan ve her yıl on binlerce yerli-yabancı ziyaretçinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklerdir. Hıdırellez Şenlikleri, Alaçatı Ot Festivali, Çeşme Klasik Müzik festivali, Ildırı Kültür Sanat Festivali, Germiyan Festivali gibi etkinliklerin düzenlendiği Çeşme, gerek tarihi dokusu, gerekse tabiat manzaraları açısından tüm beklentilerin en üst düzeyde karşılandığı lokasyonlar arasındadır. Bölgenin kültürel yapısını daha yakından tanımak ve tatilinizi muhteşem doğa manzaraları arasında geçirmek ve doyasıya eğlenmek için Çeşmeyi mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde en üst sıralara koymalısınız.

Festival Programlarında Bizi Neler Bekliyor?

Öncelikle Çeşme festivallerine katılım sağlamanız halinde dünyanın birçok ülkesinden gelen yabancı ziyaretçilerle kültür alışverişi yapma imkânına sahip olabilirsiniz. Ot festivaline katılarak yenilebilir bitkilerle ilgili bilgi dağarcığınızı genişletebilir, müzik festivalleri sayesinde birçok yerli ve yabancı sanatçıyı yakından görme şansı yakalayabilirsiniz. Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen açık hava konserlerinde doyasıya eğlenebilir, sabahın ilk ışıklarına kadar süren gece eğlenceleriyle tatilin keyfini sürebilirsiniz.

Birbirinden değerli sanatçı ve gurupların ağırlandığı Çeşme festivalleri, Çiftlikköy, Ilıca, Ildırı, Alaçatı ve Reisdere gibi en güzel beldelerde gün boyu devam eden etkinliklerle sürmektedir. Dolu dolu 5 gün süren müzik festivali etkinlikleri kapsamında halk dansları toplulukları, dünyaca ünlü müzik gurupları, opera ve bale gösterileri gibi birbirinden özel kültürel etkinliklere katılabilir, yöresel lezzetlerin sunulduğu yiyecek türlerini tadarak benzersiz bir tatil geçirebilirsiniz.

Fotoğraflar

çeşme festivali