Uçurtma Festivali

Home // Etkinlikler // Uçurtma Festivali

Çeşme Uçurtma Festivali

uçurtma festivali

Uçurtma Festivali

Çeşme’de her yıl mayıs ayında düzenlenen ve 2 gün süren Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali de, Alaçatı ot festivali, Çeşme Kültür Festivali, Germiyan Festivali gibi bölgemizde düzenlenen diğer geleneksel festivaller kadar büyük ilgi görmektedir. Türkiye’den katılan amatör ve profesyonel uçurtmacıların yanı sıra, Almanya, Belçika, İtalya, Fransa, Endonezya ve daha birçok yabancı ülkeden gelen profesyonel uçurtmacılarla tam bir görsel şölen haline gelen festivalde farklı etkinlikler de sergilenmektedir.

Türkiye’nin en önemli tatil beldeleri arasında ilk sıralarda yer alan Çeşme, muhteşem doğası, tertemiz deniz ve altın sarısı sahilleriyle tüm dünyanın ilgi odağı haline gelmiş olan bir turizm merkezidir. İlkbaharın gelişiyle birlikte hareketlenmeye başlayan Çeşme, yaz boyu süren festivaller ve farklı etkinliklerle her geçen gün daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Neden Uçurtma Festivaline Katılmalıyım

Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen ve 9 durak 9 deneyim projesi kapsamında bulunan Reisdere uçurtma festivali etkinliğine katılmak için birçok sebep bulabilirsiniz. Binlerce kişinin katılımıyla adeta bir şölen havasında geçen festivale katılım sağlamanız halinde benzersiz bir görsel şölene tanık olabilir, muhteşem tabiat manzaraları eşliğinde doyasıya eğlenebilirsiniz.

Çeşme Belediyesinin düzenlediği uçurtma yapım atölyelerine katılarak uçurtma yapımı hakkında bilgi edinebilir, kendi uçurtmanızı yaparak gökyüzüyle buluşmasını sağlayabilirsiniz. Festival kapsamında çocuklara dağıtılan binlerce uçurtmanın gökyüzündeki dansını izlemek de festivale katılmanızı gerektirecek sebeplerden biridir. Toplam 2 gün süren festival boyunca beldede sürekli olarak müzik yayınları yapılmakta, açılan stantlarda yöresel yiyecekler ve hediyelik eşyalar satışa sunulmaktadır. Bu tür sergileri izleyerek bölgenin kültürel yapısı hakkında bilgi sahibi olabilir, yaşanan bu heyecana binlerce kişi ile ortak olabilirsiniz.

Festival Programında Bizi Neler Bekliyor?

Belediye tarafından 2 gün boyunca ücretsiz taşıma ile festival alanına taşınan büyük- küçük tüm uçurtma meraklıları gün boyu doğa ile iç içe zaman geçirmektedir. Akşamları ise Reisdere Köy meydanında toplanan ziyaretçiler, ünlü sanatçıların katılımıyla gerçekleşen konserleri izleyerek doyasıya eğlenmektedir. Gündüzleri rengârenk boyanan gökyüzünü izlemek, tabiat manzaraları arasında bol oksijenli bir gün geçirmek bile Reisdere Uçurtma Festivali etkinliğine katılma sebebidir.

Yaşayacağınız bu farklı deneyimi geleneksel hale getirebilir, dünyanın dört bir köşesinde yaşayan insanlarla iletişim kurarak kültür alışverişinde bulunabilirsiniz. Ayrıca yöre lezzetlerini tadarak farklı bir damak tadı geliştirebilir, Ege bölgesi lezzetleri, özel yapım tatlı ve çeşitli yiyecekleri satın alarak yöre mutfağı ile ilgili geniş bilgilere sahip olabilirsiniz.

Fotoğraflar

uçurtma festivali