Yelkenlide konaklama

Yelkenlide Konaklama

yelkenli çeşme

YELKENLİ TEKNE İLE KONAKLAMA İMKANI

Yelkenli Tekne ile konaklama imkanı görece olarak en pahalı ve özgür olanıdır denilebilir. Açık denizlerde, en yakın limandan kilometrelerce uzakta konaklamak bazen kendinizi özgür hissedebileceğiniz gibi bazen ise tehlikeli bir hal alabilir. Yelkende konaklama imkanı bu sebepten ötürü herkesin hem maddi hem de manevi olarak altından kalkamayacağı bir konaklama türüdür.

YELKENLİ NEDİR? 

Yelkenli Tekne basit bir tabirle, yelkeni olan ve çoğu zaman yelkene vuran rüzgarın ittirme kuvvetiyle hareket eden su aracıdır. Dünyada üç farklı yelkenli tipi vardır. Bunlar; Monohull, Katamaran ve Gulet’tir.

YELKENLİ TEKNE ÖZELLİKLERİ VE TERCİH EDİLEBİLECEK MODELLER

Monohull: Tek gövde üzerine inşa edilen tek direkten oluşan yelkenli tipidir. 4 kamaraya kadar modelleri olan Monohull teknelerin 9 metre boyundan uzun olanlarda; mutfak, ocak, fırın, duş ve tuvalet gibi imkânlarda bulunuyor. Bu tip tekneyi kullanmak için amatör denizcilik belgesine sahip olunması gerekiyor.

Katamaran: Mohulldan farklı olarak çift gövde üzerine inşa edilmiş tekne tipidir. Katamaranlar üretim amacına göre sürtünme kuvvetinin az olmasından dolayı, yüksek hızlara ulaşabilirler. Ayrıca bu tip tekneyi kullanabilmek içinde Amatör Denizcilik Belgesi‘ne sahip olunması gerekmektedir.

Gulet: Gulet tipi yelkenliler 4 kamaradan 12 kamaraya kadar değişen büyüklüklere sahiptirler. Uzun yolculuklar için düşünülmüş olan Guletlerde her türlü konforu bulabilirsiniz. Ahşap üzerine inşa edilen Guletlerin hızları diğer tip yelkenlilere göre biraz daha düşüktür.

AİLE VEYA ARKADAŞ KONAKLAMALARI İÇİN HANGİ YELKENLİLER UYGUN

Aile veya arkadaş ortamı için en uygun Yelkenli tipi başta da belirttiğimiz üzere Gulet tipi yelkenliler olmakta. 4 ile 12 yatak kapasitesi bulunan Guletler her türlü ihtiyaca cevap verebilecek konforda inşa edilmiştir. Özellikle uzun yolculuğa çıkmayı seven bir arkadaş ortamınız varsa, Gulet tipi Yelkenliler sizler için en uygun seçenekler arasında yer alır.

YELKENLİDE KONAKLAMAK İÇİN YANIMIZA ALMAMIZ GEREKENLER

Uzun süre denizde olmak ve özel ihtiyaçlarınızı giderebilecek market gibi alışveriş imkanlarından uzak olmak kulağa çılgınca gelebilir. Ancak Yelkenli ile Konaklama yaparken tüm bunları göz önünde bulundurarak, yanınızda almanız gereken kişisel temizlik ürünleri, günlük eşyalarınızı, kremlerinizi, şortlarınızı ve terliklerinizi unutmamalısınız.

YELKENLİ TEKNE İLE GEZİLECEK YERLER

Genelde bir Yelkenli sahibiyseniz, konaklama yapılacak koyların tamamını biliyorsunuzdur. Ayrıca yelkenli kiralama esnasında da konaklama yapılabilecek şahane güzellikteki koyların listesini alabilirsiniz.

Çeşme Çiftlikköy’de yelkenli bir tekne ile Eşek Adası, Makri ve Mavi koy mevkilerine gidebilir, dilerseniz denize de girebilir ve keşfedeceğiniz yerlerin ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Çeşme dışında, eğer birkaç günlük yelkenli kiralamış iseniz, Marmaris, Bodrum, Ekincik, Dalyan, Göcek, Fethiye gibi popüler turistik lokasyonlarda marina ve koylar da konaklayabilirsiniz.

YELKENLİ TEKNEDE NELER YAPABİLİRİZ

Denizi seven insanlar, denizden faydalanmasını da bilmelidir. Yelkenli teknenizle konaklama yaparken, bol bol civar koylarda yüzebilir, denizden tuttuğunuz enfes balıkları akşam yemeğinde tüketebilirsiniz. Koylara yakın noktalarda karaya çıkabilir, civar köyleri ve yerleşim yerlerini ziyaret edebilirsiniz.

YELKENLİ TEKNEDE YEMEK

Tam teşekküllü bir ev ve otel imkanı sunan Yelkenli Teknelerde, depolama alanlarının büyük olması, ayrıca bir mutfağa sahip olması, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği gibi öğünlerin son derece çeşitli ve leziz olarak tüketilmesine olanak sağlar. Ancak kendinizde özellikle uzun yolculuklar sırasında yemeklerinizi hazırlayabilir, evinizde ki konforu yelkenli teknenize taşıyabilirsiniz.

YELKENLİ TEKNE NEREDEN KİRALANIR

Yelkenli teknede tatil lüks bir tatil tecrübesi anlamına gelebilir. Bu sebeple, yelkenli kiralamak için yüksek meblağda bir kiralama ücretini gözden çıkarmanız gerekmektedir. Ülkemizin özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında hizmet veren yerleşik seyahat acentelerinden Yelkenli Tekne Kiralama hizmeti satın alabilirsiniz. Yelkenli Tekne Kiralama bedeli 750₺ başlamaktadır.

SATILIK YELKENLİ FİYATLARI NEDİR?

Spor ve yarış amaçlı olmayan, konaklamaya müsait İkinci el yelkenli fiyatları 70.000₺ ‘den başlayıp, özelliklerine ve model-marka durumuna göre daha yüksek fiyatlarla karşılaşmanız mümkün. Satın alma seçeneğini gerçekten yelkenli ile ilgilenebilecek, vakti bol, ehliyetini ve eğitimini de almış, bu işe gönül verecek kişilerin tercih etmesi doğru olandır.

ÇEŞME’DE YELKENLİ TEKNE

Hem Çeşme‘de hem de Çiftlikköy‘de liman/marina bulunması nedeniyle yetkili acenteler aracılığı ile tercihlerinize uygun yelkenli tekne kiralayabilir, dilerseniz profesyonellerden yelkenli eğitimi de alabilirsiniz. Ehliyetiniz yoksa, size bir kaptanda eşlik edebilir, böylece Çeşme’de dilediğiniz koyları gezebilir, arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle mavi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Fotoğraflar

yelkenli çeşme