Çadır Kampı

Çadır Kampı

çadır kampı

ÇADIR KAMPI

Şehrin tüm stresinden, karmaşasından ve gürültüsünden uzakta bir Çadır Kampı deneyimi çoğu zaman bir deniz kenarı ya da doğanın içinde konaklama imkanını ekonomik olarak sunuyor. Bizde çadır kamp ile konaklama adına merak edilenleri sizler için derledik.

ÇADIR KAMP NEDİR?

Çadır Kamp; portatif olarak çoğu zemine hızlıca ve pratik olarak kurulup toplanabilen, tentesi olan konaklama alternatifleridir.

ÇADIR ÖZELLİKLERİ VE TERCİH EDİLEN MODELLER

Çadırlar kışlık ve yazlık çadır olarak ikiye ayrılıyor. Kışlık çadırlar, kış aylarında yağabilecek yağmura ve sert rüzgârlara karşı dayanıklı modellerdir. Yazlık çadır modelleriyse, ince ve hafif bir yapıda olan ve genellikle sahillere kurulan pratik modellerdir. Hangi çadır modelini tercih edeceğiniz tamamen sizin, konaklama tercihinizle alakalı olmakta ancak almışken dayanıklı bir modeli alıp, yaz ve kış aylarında kullanmak en mantıklı çözüm olacaktır.

AİLE VEYA ARKADAŞ KAMPI İÇİN HANGİ ÇADIRLAR UYGUN

Klasik çadırlar 2-3 kişinin rahatça sığabileceği şekilde tasarlanmıştır. Kişi sayısı artıkça çadırın kurulma süresi uzayacağı için pratiklikten uzaklaşılması söz konusudur. Bu sebeple, ailelere özgü olarak piyasaya sunulan 2 odalı çadırlar; 10 kişiye kadar konaklama imkânı sunmakta. Eğer bu şekilde bir çadır düşünüyorsanız, çadırınıza uygun zemin bulmak ve çadırı kurmak için biraz zaman harcayabilirsiniz. Genelde kalabalık arkadaş grupları bu sorunu yaşamamak için iki farklı çadırla yola çıkıyorlar.

ÇADIR İLE KONAKLAMADA YER SEÇİMİ

Çok bilinenin aksine, çadır ile konaklama yapılabilecek yerler teknik olarak çok olsa da hukuki olarak sınırlıdır. Örneğin; birçok popüler sahilde çadır kurulmaz ibareleri mevcuttur. Ayrıca çadır ile konaklamada; birincil önceliğiniz güvenlik olmalı bu sebeple, herhangi bir yere çadır kurmaktansa, içerisinde Wi-Fi’den, restorana kadar birçok hizmetin olduğu çadır kamplarda kendi çadırınızı kurarak, cüzi bir ücret karşılığında konaklamak mantıklı olabilir.

Çeşme Çiftlikköy’de resmi kamp yeri olmamakla birlikte, çadır kampı için herhangi bir kısıtlama da yoktur. Pek çok kumsalda çadır kurulabiliyor.

ÇADIR İLE KONAKLARKEN NELER YAPILABİLİR

Doğa ile iç içe bir Çadır Kamp Alanı buldunuz ve muhteşem bir güne uyandınız. İlk yapılacakların başında; sabaha daha denizde hiç kimse yokken, denize girip, dolasıyla yüzmek olmalı. Dilerseniz olta malzemelerinizi yanınıza götürüp sabah erken saatlerde balık avı keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Deniz sonrası, güzel bir kahvaltı yaparak, bulunduğunuz çevrede kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz. Öğle saatleri çok sıcak olacağından termosunuzdaki sıcak çaydan yudumlarken, çadırınızda kitap okuyabilir, huzur ve sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

ÇADIRDA YEMEK NASIL

Çadır Konaklamalarında, çadırınızı topladığınızda sırt çantanızda ki çantaya bağlıyorsunuz ve sırt çantanızda sadece çadırınızın ağırlığı değil, kıyafetleriniz, kişisel eşyalarınızın da ağırlığı mevcut. Bu sebeple çadır konaklama yapacak olanların, pratik ürünleri (konserve veya ısıt ve ye) gibi satın alırken hem saklama alanı hem de saklama koşullarının çadır için uygun olmayacağı için gün içinde tüketmesi önerilir. Eğer arabanız ile gelmişseniz zaten mangal, barbekü vs. gibi seçenekleriniz de var.

ÇADIR FİYATLARI

Çadır fiyatları, çadırın markasına ve kullanılan tentenin kalitesine göre değişiklik gösterse de giriş fiyatı olarak 4 kişilik bir çadır ülkemizde en düşük 150 TL civarında bir fiyatla satışa sunuluyor. İstediğiniz çadırın özellikleri arttıkça, fiyatının da arttığını belirtmekte yarar var.

Fotoğraflar

çadır kampı