Karavan gezisi

Karavan Gezisi

karavan

KARAVAN İLE KONAKLAMA

Pandemi süreci boyunca, herkesin hayalini en az bir kez kurduğu Karavanla Seyahat, ister tek başınıza, dilerseniz de ailenizle beraber karavan gezisi ile farklı bir deneyim yaşayabileceğiniz uzun ve keyifli maceraların peşinden koşabilecek, evinizin konforunu aratmadan tecrübe edebileceğiniz en ekonomik tatil çözümlerinden birini yaşayacaksınız. Bazen insan, doğası gereği çekip gitmeyi arzu eder; nereye gittiğini bilmeden, sadece yolda olmak ister. İşte tam da bu amaç için üretilmiş olan “Mobil Evlere” Karavan ismi veriliyor.

KARAVAN NEDİR?

İstediğiniz yere gidebileceğiniz, götürebileceğiz bir ev düşünün tıpkı “kaplumbağa” gibi. Dilediğiniz yere giderken evinizi de yanınızda götürebiliyorsunuz hem de o taşıma ve taşınma stresi olmadan. İşte Karavanlar da, yürüyen evler olarak nitelendiriliyor.

KARAVANLARIN ÖZELLİKLERİ VE MODELLERİ

Piyasada bilinen iki farklı karavan çeşidi mevcut; bunlardan biri Motokaravan bir diğeri de Çekme Karavan.

Motokaravan; Tek bir bütün olarak araç ve karavanın aynı platform üzerinde inşa edilmesiyle oluşmuştur. Genelde sokakta gördüğümüz ve her sabah işe gitmek için kullandığımız minibüslerin yeniden tasarlanmasıyla oluşan modeller.

Çekme Karavan; Adından da anlaşılacağı üzere, mevcut aracınızın arkasına takıp hareket ettirebileceğiniz karavan modelleridir. Çekme karavanların, Motokaravanlara göre ilk alım maliyetleri biraz daha uygundur. Hali hazırda olan aracınıza takılacağı için ekstra bir araç alınmıyor buda maliyetin düşmesini sağlıyor.

AİLE VEYA ARKADAŞ KONAKLAMALARI İÇİN HANGİ TİP KARAVAN

Aile ve arkadaş ortamı için en uygun karavan tipi, bütçenize göre değişiklik göstermekle beraber, ne istediğinize bağlı olarak da değişiyor. Günümüzde üretilen karavanların 3, 4, 5 ve üstü kişiler için uygun olan modelleri var. Burada tercih tamamen karavanda olmasını istediğiniz standartlarla ilgilidir. Genelde klasik karavanlar tek yatak odasından oluşuyor ancak aile ya da arkadaşlarınızla seyahat esnasında ikinci bir yatak odasına ihtiyaç duyacaksınız. Bu sebeple en az iki yatak odası, banyo ve mutfak gibi donanımları olan bir karavan almanızda yarar var.

KARAVAN İLE KONAKLAMA YAPILABİLECEK YERLER

Çoğu zaman karavanla seyahat edenlerin, diledikleri yerde, yıldızların altında, sakin bir koyda park edebildiği düşünülse de bu düşünce doğru değil. Karavanla konaklama yapabilmek için güvenli bölgeler ve çoğu zaman karavan park yerlerini tercih etmelisiniz. Güvenli olmayan noktalarda park edildiği zaman hırsızlık gibi kötü durumlarla karşılaşma olasılığınız çok yüksek. Ülkemizde de yaygın olan Karavan Parklarından bu konuda destek alabilirsiniz. Ancak, Çeşme Çiftlikköy’de park yasağı olmayan pek çok sahil var ve siz buralarda günübirlik konaklama yapabilirsiniz.

KARAVAN’DA KONAKLAMAK İÇİN YANIMIZA ALMAMIZ GEREKENLER

Karavan hayatını tercih edenlerin altın bir kuralı vardır. O da mümkün olan en az eşya ile  karavan hayatını yaşamak üzerinedir. Karavanların belli bir iç hacmi ve saklama kapasitesi olduğu için çok fazla eşya yanınızda taşımanız çoğu zaman mümkün olmuyor. Yaz aylarında; Ege ve Akdeniz kıyılarında tatil yapmak isteyenler için yanına denize girmeleri için gerekli olan tüm eşyaları bulundurmaları önerilir. Bunun yanı sıra Karavanda konaklama yapacaklar için ilk yardım çantası, böcek ve sinek ilaçları ve devamlı kullanmak zorunda oldukları ilaçları yanlarında öncelikli olarak bulundurmalıdırlar.

KARAVANDA YEMEK NASIL

Günümüzde neredeyse tüm karavanların kendi mutfağı vardır. Karavan hayatı biraz ekonomik ve minimalist yaşama örnek olarak gösterilir. Bu nedenle ev rahatlığı ve huzuru olsa da lüks ve konfor anlamında beklentilerimizi biraz düşük tutmalıyız. Karavan yemekleri, hazırlanma aşaması olarak pratik olanları tercih edilecek şekilde akıllarımıza yerleşiyor. Son zamanda ülkemizde de epey yaygın olan ısıt ve ye türevi gıdalarda aradığınız tüm çeşitleri bulabiliyorsunuz. Örneğin; 5 dakikada et sote, barbunya pilaki gibi yiyeceklere karavan da ulaşmanız mümkündür. Diğer pratik alternatifler arasında konservelerde bir göz atmakta fayda var. Ancak her halükarda yeriniz ve imkanınız varsa mangal, barbekü gibi seçecekleri de değerlendirebilirsiniz.

KARAVANDA KONAKLARKEN YAPILABİLECEK ŞEYLER

Karavanda hayat sürmek, genelde backpack ruhunu yansıtmak anlamına geliyor. Bu sebeple karavan hayatı yaşayan herkes iyi bir doğaseverdir. Karavanda yaşayanlar; konakladıkları yerlerde bulunan doğanın tadını doyasıya çıkarabilir, balık tutabilir. Karavanında boş zamanlarında kitap okuyarak vakitlerini geçirebilirler. Sahile yakın bir yere park ettiyseniz, denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

KARAVAN NEREDEN KİRALANIR, FİYATLARI NEDİR?

Hemen hemen her karavan üreticisinin bugün kiralama hizmeti için ayrı departmanları bulunuyor. Satın alma alternatifini değerlendirmek istemeyenler için karavan kiralama imkânı mevcuttur. Ancak karavan kiralamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken ehliyet şartları var; motokaravanlar için 3.5 tona kadar herhangi bir özel ehliyet gereksinimi bulunmuyor. Çekme karavanlar için 750 kg ağırlığa sahip olan karavanlar için “B” sınıfı ehliyetiniz yeterli. Ancak çekme karavanlarda 750 kg üstü ağırlığa sahip olan karavanlar için “D” sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Dilerseniz de karavan fiyatları hakkında popüler ilan sitelerinden satılık karavan ilanlarına bakabilir ve bütçenize uygun olanlardan bir tanesini satın almayı düşünebilirsiniz.

Ülkemizde ise karavan kiralama günlük olarak 350-400 TL bandından başlayıp, tercih edeceğiniz ekstra özelliklere göre fiyatlar artıyor.

ÇEŞME ÇİFTLİKKÖY’DE KARAVANLA KONAKLAMA İMKANLARI

Uzun sahilleri, tertemiz havası ve masmavi denizi ile karavan konaklamaları için Çeşme Çiftlikköy beldemizde güzel bir macera yaşayabilirsiniz. Limana yakın yerlere park ettiğinizde market, kafeteryalar ve restoranlara yakın olursunuz ve her ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Dilerseniz sakin, sevdikleriniz ve ailenizle veya arkadaşlarınız ile birlikte çeşme plajları içinde en popüler olanlarından Çiftlikköyümüzde bulunan Pırlanta plajı veya Altınkum plajı yakınında uygun bir park yapıp, muhteşem denizin tadını çıkarabilir, Pırlanta plajında kitesurf yani uçurtma sörfü yapma deneyimini yaşayabilirsiniz. Ayrıca Altınkum plajı genellikle denizin durgun olması nedeniyle en çok tercih edilen plajlar arasındadır.

Fotoğraflar

karavan