Mavi bayraklı denizi ile Çeşme Çiftlikköy'ün tadını çıkarın

Çeşme Çiftlikköy

Mavi bayraklı denizi ile Çeşme Çiftlikköy'ün tadını çıkarın

Mavi Bayraklı Deniz Nedir?

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından belirlenen kriterlerin uygunluğu sağlandığı ve tespit edildiği takdirde plajlara Mavi Bayrak ödülü veriliyor. Gerçek bir çevre ödülü olduğunu da hatırlatmak gerekiyor ve ülkemizde bu ödüle sahip çok sayıda plaj olduğunu da gururla söyleyebiliyoruz. Bu plajlar çok daha temiz ve çok daha kullanılabilir bir görüntü sergiliyor ve turistlerin ülkemizi ziyaret etmelerindeki en önemli unsurlardan bir tanesi de kesinlikle budur.

Hangi Denizlere ya da Plajlara Mavi Bayrak Verilir?

Çevre yönetimi, can güvenliği, yüzme suyu kalitesi ve daha birçok farklı kriterin sağlanması durumunda mavi bayrak almaya hak kazanan çok sayıda plaj var. 1985 yılında başlatılan Mavi Bayrak projesi ile birlikte plajların temizliği ve düzeni de bir adım daha öne taşındı ve hali hazırda ülkemizde de bu konuda çalışmalar devam ediyor. Bu kriterler arasında, plajı ziyaret eden insanların nasıl davranmaları ve hangi kurallara uymaları gerektiğini işaret eden bir panoya da yer veriliyor. Özetle, ‘’Kaliteli’’ bir alan yaratmak adına verilen doğru bir mücadeleden bahsediyoruz.

Mavi Bayraklı Denizler

Çeşme’in Ilıca Plajı, verebileceğimiz en gerçekçi örneklerden bir tanesidir ve sahip olduğu Mavi Bayrağı da yıllardır korumayı başarıyor. Antalya da bu konuda önemli isimlerden bir tanesi ve 202 adet mavi bayraklı plaj ile birlikte fark yaratıyor. Muğla 102, İzmir ise 49 plaj ile bu listede kendilerine yer buluyorlar.

Çeşme Çiftlikköy’de Babaylon Otel ile Dilaila Beach Club plajları da Mavi Bayrak ünvanını koruyanlar arasındadır.