Yelkenli Tekne Turu

Yelkenli Tekne Turu

Çeşme Çiftlikköy

Yelkenli Tekneler Hakkında

Geniş bir yüzeye yayılacak şekilde tekne direğine uygun bir biçimde yan yana dikilmek kaydı ile hareket etme eylemini daha kolay hale getiren gergin beze, ‘’Yelken’’ adı verilmektedir. Yelkenli tekne ise rüzgar gücünden yardım alarak ilerleyen tekne modeli olarak karşımıza çıkıyor.

Kavança ve Tramola adı verilen iki çeşit manevra yöntemi mevcuttur. Rüzgarın estiği yönde yapılacak manevra türüne Tramola adı verilmektedir.

Varılmak istenen nokta rüzgarın estiği yönün tersinde ise bu manevra yöntemine de Kavança adı veriliyor.

Çiftlikköy’de Yat Kaptanlığı Eğitim Merkezi: Tüdev

Yelkenli kullanımını bir spor ya da aktivite olarak değil, bir meslek olarka gerçekleştirmek istiyorsanız eğer bunun eğitimini profesyonellerden almanız gerekiyor. Türk Deniz Eğitim Vakfı, ‘’Tüdev’’, Yat kaptanlığı eğitimi için sizleri Çiftlikköy’e davet ediyor. Burada düzenlenen eğitimler sayesinde sizler de sertifika sahibi olabilir ve yat kaptanı unvanını elde edebilirsiniz. Bu eğitime katılan binlerce kişi olduğunu da ifade etmekte fayda var.

Çeşme Yat Kulüpleri ve Yarışmalar

Çok sayıda yat kulübüne ev sahipliği yapan Çeşme, su sporları ve doğa sporları için en uygun adreslerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Yat kulüplerinin aktif bir şekilde boy göstermesi, her yıl düzenlenen etkinliklerin sayısını da arttırmış durumda. İlk uluslar arası yelken yarışması olan ‘’Arkas Aegean Link Regatta’’ da yine Çeşme’de düzenlenmekte ve büyük bir ilgi ile karşılanmaktadır.

Çeşme Çiftlikköy’de Yelkenli Tekne Turu

Bir amatör denizci belgesine sahipseniz, Merkez limandan yelkenli tekne kiralamanız mümkün olduğu gibi Çeşme marinadan da kiralamanız mümkün. Dilerseniz arkadaşlarınızla yelkenli tekne turu aktivitelerine katılabilir veya yelkenli tekne eğitimlerine başvurabilirsiniz.

Fotoğraflar

Öne Çıkan Hizmetler

  • Mavi Suları Keşfet
  • Ücretsiz Otopark
  • Kiralama İmkanı
  • Yelkenli Eğitimi Fırsatları

Adres

Altınkum Mah. Ali Ören Mevki 200 Sok. No:12 Çeşme/Çiftlikköy

Ulaşım

İzmir/Çeşme otoyolu 80 km

Harita

Diğer aktiviteler: